Сад Піта Удольфа: рослини для квітника

Краса садів, створюваних знаменитим голландцем настільки проста і неординарна, що мимоволі ловиш себе на думці: та як я сам раніше не додумався!

Однак, щоб створити те, що зараз називають «новою хвилею» в садах пейзажного стилю потрібно:
  • нескінченно любити прості за формою квіти,
  • багато знати про їх характер та потреби (що власне і випливає з терміну «любити»),
  • бути одночасно романтиком і прагматиком (якщо таке взагалі можливе).
Без цих трьох складових створити стійкий ландшафт у формі саду трав неможливо. Судіть самі: спокуса висадити поруч не зовсім прості квіти і трави перетворить ваше творіння на банальний міксбордер, він буде дуже ошатним, але не матиме нічого спільного з садами нової хвилі.


Не розуміючись на агротехніці вирощування рослин, ви безперечно втратите частину композиції, розрахованої на чотири роки вже до кінця сезону.

Якщо ви не є романтик, то не зможете розглянути красу волошки, загубленого серед високої трави.

Не будучи прагматиком, ви ризикуєте розлучитися з частиною рослин вже після першої ж зимівлі.


Чи можливо взагалі створити такий ландшафт у реаліях нашого клімату і чи варто це робити, враховуючи, наскільки клопітно доглядати щільно засаджений і досить широкий квітник?

Якщо ваш сад чистий (проблема бур'янів на ньому давно вирішена не на користь останніх), то так, створювати квітник на кшталт удольфіанства цілком резонно.

А ось сад без щільного загородження від сусідских городів – це суцільна проблема, і бур'ян не залишить шансу вашим починанням. Поки не знешкодите останнє зілля, сади нової хвилі краще розглядати на картинках.

САД ТРАВ У СТИЛІ ПІТА УДОЛЬФА

Оскільки напрямок ландшафтного дизайну «нова хвиля» ще тільки формується, говорити про будь-які чіткі правила його створення поки що рано. Проте вже зараз можна виділити певні моменти, які допоможуть зробити перші кроки у цьому напрямі.


Основа такого квітника (близько 70%) – багаторічні квіти та декоративні злаки. Усі вони або видові, або представлені сортами, які виглядають так, наче виросли на сусідньому лузі: тільки прості форми без махрових видів.

Без літників справа теж не обходиться, але вони є змінною складовою, схильною з року в рік мігрувати квітником завдяки самосіву, а то й зовсім випадати. Їх у структурі квітника у стилі «нової хвилі» близько 30%.

Чітка градація, як у міксбордері, у такому квітнику відсутня: одиночний високий багаторічник може вилізти на передній план, а фоном для нього стане масив із низькорослих рослин.

Проте, що стосується структури саду загалом, дотримується ярусність висадки: що далі від точки огляду, то вище квітники, чагарники, дерева...


Всі учасники композиції (а їх не так вже й багато) або висаджують у масив одного виду або разом зі злаками.

Масові висадки максимально розкривають красу і колір рослин з дрібними квітами, а злаки немов огортають серпанком суцвіття витонченої форми. І те, й інше виглядає дуже ефектно.


Якщо говорити про підбір рослин згідно з періодом цвітіння, то структура квітника виглядає приблизно так:
  • третина - весняноквітучі рослини,
  • 2/5 - цвітуть влітку,
  • приблизно чверть посідає осінні багаторічники,
  • 5% фактурних рослин, які декоративні взимку (зазвичай високі сухоцвіти).

Не можна створити стійкий ландшафт, не знаючи агротехніку вирощування. Тому в один квітник висаджують тільки ті рослини, які відповідають трьом показникам: освітлення, зволоження та кислотність ґрунту. Однак, якщо, наприклад, у північній частині сонячного квітника з помірним зволоженням ґрунту є притінення, то там можна висадити і щось тіньовитривале.

Щоб не втратити плоди своєї праці після першої ж зимівлі, важливо рішуче відмовитися від багаторічників, які вимагають укриття на зиму.

Світ рослин настільки різноманітний, що більшості з них можна знайти схожу за формою, але витривалішу заміну.

АРХІТЕКТУРНІ ФОРМИ У САДАХ ПИТА УДОЛЬФА

Не можна використовувати в квітниках Піта Удольфа однотипні суцвіття, так само як і ряболисті види і сорти.


Тут важливі контрасти форм і кольору, проте колір має бути трохи розмитий, не яскравий (рожевий, кремовий, білий, блакитний, бузковий, золотистий, світло-зелений).

Виняток становлять рослини, де колір підкреслює силует та витонченість форми.


«Свічки» в саду трав це вероніка, шавлія, веронікаструм, витончені гібриди коров'яку, персикарія спеціозу, вейник гостроквітковий, дербенник, кипрей…


«Парасольки». Такі суцвіття представлені очитком видним, деревієм, амі, дудником, посконником…


«Ромашки»: немахрові сорти рудбекії та ехінацеї, гіленіум, багаторічні айстри, синьоголовник альпійський та ін.


«Кулі» – це не лише кулясті суцвіття, а й куртини округлої форми. Їх утворюють декоративна цибуля (круглоголова та виноградна), мордовник, молочай кипарисовий, осока, кровохлібка, астранція, монарда…


«Ветелики» представлені в основному злаками: міскантус, ячмінь гривастий, ковила, молінія, панікум. З квітів лабазник, золотарник канадський...


«Подушки» утворюють гейхери, які чудово почуваються у легкому притіненні злаків, для саду нової хвилі підійде гейхера криваво-червона зі скромним листям і чарівними квітами на високих квітконосах.

Герань садова криваво-червона відрізняється щільною подушкою з дрібного листя та тривалим цвітінням з червня та по вересень.

До речі, криваво-червоними їх називають не за квіти, а листя, яке восени червоніє, через що відмінно вписується в трав'янистий квітник.


«Ширми» це, скоріше, прийом дизайну, ніж окрема каста рослин. Їхнє завдання – створювати в квітнику ефект серпанку, крізь який проглядають інші учасники композиції.

Ідеальні як ширма вербена бонарська, гіпсофіла, поодинокі куртини міскантуса (молінії, панікума, щучки дернистої), перовські, гейхера в період цвітіння, синьоголовник, соняшник іволісний.

ОРИГІНАЛЬНІ РОСЛИНИ КВІТНИКІВ ПИТА УДОЛЬФА

Не всі ці рослини приживуться в нашому кліматі, проте варто оцінити їх просту красу.

сад трав

Це не просто ехінацея, це бліда ехінацея... Тонкі і довгі пелюстки навіть засохнувши, є красивим обрамленням диску суцвіття. Одне стебло - одна квітка.

сад трав

Геленіум ... його складно не впізнати! розкішний у кольорі і не менш чарівний, коли на стеблі залишається тільки пурпурно-коричнева середцевинка.

сад трав

Лофант Black Adder, як на мене, має лише один недолік - погано переносить суворі зими. Зате як гарний у квітнику!

сад трав

Селініум wallichianum в Європі називають не інакше, як молочна петрушка. Подивіться, наскільки виразними є білі парасольки цього морозостійкого (за версією європейських садівників) багаторічника! Досягає висоти 180 см. Наша версія назви гірча.

сад трав

Рудбекія - яскраве сонечко, яке сяє у квітнику всю другу половину літа та початок осені. На фото вигляд subtomentosa (майжеповстяна).

сад трав

Кровохліб звичайний ідеально виглядає на тлі золотистих злаків. Красу цвітіння ви зможете оцінити з другої половини літа до вересня включно

сад трав

Ніжні волоті молінії створюють найтоншу завісу над квітником десь до кінця літа і прикрашають квітник усю осінь. Надземну частину злаків рекомендують зрізати навесні, тому що зів'яле листя вкриває коріння від морозів. Зона морозостійкості 5-6.

сад трав
Той коров'як, що росте на просторах середньої смуги, сильно відрізняється від представленого на фото.

Його назва Lysimachia ephemerum і, судячи з усього, у нас його не зустріти, зате є коров'як фіолетовий та гібридні сорти, які, хоч і трохи більші, але такі ж витончені.


сад трав

Багаторічні айстри, октябринки (сентябринки)... Ці квіти настільки невибагливі, що ростуть практично скрізь. На фото симфіотрикум новобельгійський Violetta.

сад трав

Недооцінена нашими садівниками рослина, астра зонтична (очитколистна), настільки малопоширена, що навіть грамотного опису в інеті не знайшла... Проте останнім часом зустрічаю пропозиції з продажу на ФБ. Досить висока рослина, що утворює виразні шапки зі скромних суцвіть.

сад трав

Листя імперати зазвичай червоніють восені, однак, сорт Rubra декоративний більшу частину теплого сезону. 

сад трав

Сивец луговий більш відомий нам як польова скабіоза, період цвітіння серпень-вересень.

сад трав

Ліворуч прозорі, практично димчасті, гілки перівські, в центрі рожеві суцвіття седума Matrona з чітким промальовуванням пурпурових стебел.

сад трав

Подовжені свічки кровохлібки канадської Blackthorn горять яскравим малиновим кольором із липня по вересень. Ідеальна прикраса осіннього квітника.

сад трав

Василістник рохебрунський – висока (до 1,5 м) рослина, справжній аристократ луки...

сад трав

Гібридні анемони цвітуть восени, люблять вологий ґрунт і неяскраве сонце... Відведіть для них місце, яке опівдні притінене кроною дерева.

Що ще почитати на сайті:


Давайте забудемо всі традиційні методи висадки квітів та поспостерігаємо за роботами ландшафтних дизайнерів. Будь-яка виставка садового дизайну дарує хоча б одну нестандартну і водночас геніальну ідею.

Синій колір, мабуть, найбажаніший у спекотний літній день. Він асоціюється з прохолодою, до того ж, не так часто зустрічається в природі, чого не скажеш про садові сорти. Для молодого саду та відкритого ландшафту – ідеальний варіант, щоб хоч би візуально знизити «градус спеки».


Ані колір, ані фактура не нададуть садовим доріжкам об'ємності. У саду, де є маса рослин цей нюанс картину не псує, але газон, навіть розсічений звивистими шляхами-стежками, на жаль, все одно виглядає пласким. Виділити доріжки на газоні чи іншому рівному просторі допоможе різниця висот. Тут є два шляхи - місцями...